Staff Directory

Click here to view the City’s organizational chart or scroll down for contact information.

Mayor & Council

NameContact
John VassilakiMayorOnline
Julius BloomfieldCouncillorOnline
Frank RegehrCouncillorOnline
Katie RobinsonCouncillorOnline
Judy SentesCouncillorOnline
Campbell WattCouncillorOnline

Senior Leadership

NameContact
Jim BauerGeneral Manager of Finance & Administration250-490-2480
Kristen DixonGeneral Manager of Infrastructure250-490-2515
Donny van DykChief Administrative Officer (CAO)250-490-2407
Anthony HaddadGeneral Manager of Community Services250-490-2579
Cheryl HardistySenior Executive Assistant to the CAO, Mayor and Council250-490-2406
Brian HunterRCMP Officer in Charge250-492-4300
Blake LavenDirector of Development Services 250-490-2528
Larry WatkinsonFire Chief250-490-2309

Accounting & Finance

NameContact
Maria BrownAccounts Payable Clerk250-490-2476
Angela CampbellManager of Finance250-490-2413
Jacqui EllisAccounting Clerk III 250-490-2477
Lisa McCabeAccountant250-490-2530
Carol LawrenceAccounting Clerk III250-490-2474
Wesley RenaudFinancial Planning & Budget Specialist250-490-2408
Bradley WhelanAccounting Clerk III250-490-2531

After Hours & Emergency Contacts

NameContact
EMERGENCYIn case of an emergency, do not use this form, dial 911.911
Report a Power OutageCity After Hours Answering Service250-490-2324
CityAfter Hours Answering Service250-490-2324

Building

NameContact
Building Department250-490-2501
Jennifer WellsLicensing and Property Use Inspector250-490-2158
Shirley BondBuilding & License Clerk250-490-2488
Jo-Anne CarterBuilding Official II250-490-2529
Brian EhlersBuilding Official II250-490-2497
Doug GaidicaBuilding Official II250-490-2508
Deanna GreerBuilding Official II250-490-2506
Melissa KosterBuilding License Clerk250-490-2571
Ken KunkaDeputy Director of Development Services250-490-2505
Jesse LewisPlumbing Official/Cross Connection Coordinator250-490-2416
Marc VereLead Building Official250-490-2509

Bylaw Enforcement

NameContact
Bylaw ServicesBylaw Services250-490-2440
Shelie BestBylaw Enforcement Officer 250-490-2440
Darren CalibabaBylaw Enforcement Officer 250-490-2440
Chris DollBylaw Enforcement Officer 250-490-2440
Glenn DuffieldCommunity Safety Bylaw Officer 250-490-2440
Tina MercierBylaw Services Manager250-490-2465
Glenn SmithBylaw Enforcement Officer 250-490-2440
Angie WilliamsCommunity Safety Bylaw Officer 250-490-2440

Collections & Utilities

NameContact
Electric and Water AccountsUtilities Inquiries250-490-2489
ReceptionistReceptionist250-490-2400
Collections ClerkCollections Clerk250-490-2409
Amber CoatesRevenue Supervisor250-490-2484
Tax ClerkTax Clerk250-490-2485

Communication & Engagement

NameContact
Philip CooperCommunication Manager250-490-2583
JoAnne KlebPublic Engagement Program Manager250-490-2586
Milena MarshallMarketing & Communication Specialist250-490-2445

Corporate Administration

NameContact
Caitlyn AndersonDeputy Corporate Officer250-490-2405
Angie CollisonCorporate Officer250-490-2410
John SchappertLegislative Assistant250-490-2473

Development Engineering

NameContact
Michael HodgesDevelopment Infrastructure Manager250-490-2478

Development Services

NameContact
Angela HartyBuilding & License Clerk250-490-2501
Adam GoodwinSocial Development Specialist250-328-8872

Dog Control

NameContact
Elizabeth BiggDog Control Officer250-492-3801

Economic Development

NameContact
Carly LewisEconomic Development Manager250-276-2165

Electric Utility

NameContact
Shawn FiliceManager of Electrical Utility250-490-2537
Ed HarrisUtility Supervisor250-490-2534
Jason StevensForeman250-490-2337
Cara WeirElectric Utility Secretary250-490-2539

Engineering for Capital Works

NameContact
Engineering General Inquiries250-490-2521
Chris AlexanderEngineering Technologist II250-490-2526
Ian ChapmanCity Engineer250-490-2532
Tyler FiggittInfrastructure Services Manager250-490-2522
Jordan GoerlitzEngineering Technologist II250-490-2524
Julie HolowatyInventory Associate250-490-2521
Florian KuzniaEngineering Technician250-490-2518
Jules LooyEngineering Technologist II250-276-2153
Chandra MoncrieffEngineering Design Supervisor250-490-2570
Tobi PettetProject Engineer250-276-2152

Facilities

NameContact
Krystie DorrellFacilities Service Coordinator250-490-2385
Chris SchmidtFacilities Supervisor250-490-2580

Fire Department

NameContact
Ken BarbourFire Prevention Officer250-490-2313
Fire DepartmentPrimary Phone Number250-490-2300
Glen FordyceIAF Fire Inspector I250-490-2312
Sharon ThompsonConfidential Secretary250-490-2311
Rob TrousdellDeputy Fire Chief250-490-2317

Human Resources

NameContact
Tania ChaudryManager of Human Resources and OHS250-490-2462
Shawnie DownieHR Assistant250-490-2596
Jennifer MongeauPayroll and Benefits Coordinator250-490-2592
Dawn WilsonSenior HR Advisor, Talent & Development 250-490-2463
Daniel YorkSenior Occupational Health & Safety Representative250-490-2553

Information Technology

NameContact
General Inquiries (IT & GIS)
Jessey ChudiakIT Business Services Supervisor250-490-2597
Dave PolvereInformation Technology Manager250-490-2499

Land Administration

NameContact
Sheri RaposoLand Administrator250-490-2514
Jake StewartLand Adminstrator Assistant250-490-2432
Lorraine WitowskiLand Administrator Assistant250-490-2519

Museum

NameContact
Dennis OomanMuseum Manager250-490-2454
Chandra WongMuseum Assistant250-490-2454

Parks

NameContact
Parks General Inquiries250-490-2554
Paul BorbaForeman - Amenities250-490-2458
Ysabel ContrerasParks Technician 250-490-2459
Geoff SandhamForeman - Horticulture250-490-2457
Todd WhyteParks Supervisor250-490-2455

Planning

NameContact
Nicole CapewellPlanner II250-490-2517
Steven CollyerPlanner II250-490-2507
Heather McDonaldPlanning Clerk250-490-2523
Audrey TanguayPlanning Manager250-490-2572

Procurement And Inventory Services

NameContact
Ramona FranzenProcurement Assistant Manager250-490-2593
Cathy IngramProcurement and Inventory Manager250-490-2555
Andrea MarshallInventory Associate250-490-2567
Steven SinnottProcurement Clerk250-490-2556

Public Works

NameContact
Public Works General Inquiries250-490-2500
David BestUtilities Supervisor250-490-2548
Andrew DyckEngineering Technologist I250-490-2566
Agnes FritzFleet Service Coordinator250-490-2540
Scott BoykoRoads and Drainage Supervisor778-559-1446
Wayne HindleyFleet Supervisor250-490-2546
Ron JohnsonUtilities Sub-Foreman250-490-2545
Derek PhilipsMeters, Dams, Irrigation Foreman250-490-2568
Kristina PinskePublic Works Secretary250-490-2500
Len RobsonManager of Public Works250-490-2500
Scott TurpinRoads Foreman250-490-2544

RCMP & Policing

NameContact
Penticton Detachment250-492-4300
Community Policing250-490-2374
Dede DacykVictims Services250-770-4713
Randi GradyRecords Supervisor250-490-4711
Ken RodgerAdminstration Manager250-770-4723
Colleen PurckaCommunity Policing Coordinator: Restorative Justice and Community Partnerships250-490-2372

Recreation

NameContact
Recreation Inquiries & RegistrationGeneral Inquiries250-490-2426
Joshua BibbsRecreation Coordinator - Fitness250-490-2575
Amanda DeanRecreation Coordinator - Programs250-490-2421
Kelsey JohnsonManager of Recreation, Arts & Culture 250-490-2441
Lisa O'DalyRecreation Coordinator - Events & Park Bookings250-490-2437
Carey SwalesRecreation Clerk250-490-2430
Kerry WagnerRecreation Operations Supervisor250-490-2434

Waste Water Treatment Plant

NameContact
Waste Water Treatment Plant-General InquiriesGeneral Inquiries250-490-2550
Joel MertzWaste Water Supervisor250-490-2559

Water Treatment Plant

NameContact
General InquiriesGeneral Inquiries250-490-2560
Micheal FirlotteWater Quality Supervisor250-490-2564